Online podvody a moderní otroctví v kasinech na pobřeží Asie

Vždycky to zní příliš dobře, aby to byla pravda. Otevřené a dobře placené pozice v populárním kasinu. Ubytování, výhody a další benefity. Ale ve skutečnosti to vše končí právě naopak. Oběti jsou vtaženy do obchodních sítí směřujících do oblasti Mekongu v jihovýchodní Asii, lákány na práci v „call centrech“, kde jsou nuceny spouštět online podvody za peníze. To znamená, že oběťmi jsou dvojí – ti, na něž jsou podvody zaměřeny, a ti, kteří jsou nuceni je provádět. První typ oběti je známý, druhý ale zřídka.

„Tyto obavy vznikají v kontextu rozsáhlé digitální kriminální činnosti, jako jsou podvody s investicemi do romantiky, kryptoměnové podvody, praní špinavých peněz a nelegální hazard,“ varovala zpráva z srpna, vydaná Úřadem Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. „Situace zůstává neustálená,“ pokračovala zpráva, protože „stovky tisíc lidí z celé oblasti a dálky jsou násilně zapojeni do online kriminality… Lidé, kteří jsou nuceni účastnit se online podvodů, jsou nejčastěji obchodováni a migranti v zranitelných situacích“.

Vyprávění těch, kdo jsou nuceni provádět podvody, jsou často podobná

Ti, kteří byli zachráněni nebo se jim podařilo uniknout, hlásí nehumánní pracovní podmínky v areálech, které jsou obvykle založeny v kasinech nebo budovách ve zvláštních ekonomických zónách, které vznikly v Myanmaru, Laosu a Kambodži k přilákání zahraničních investic, ale také v dalších enklávách v oblasti, které hraničí s Čínou na severu.

Dlouhé směny jsou stráveny v areálech obehnaných ostnatým drátem, těžce střežených muži s obušky. Mobilní telefony a pasy jsou zabaveny, aby si pracovníci nemohli pomoci – v některých případech jsou doslova „připoutáni ke svému stolu“. Ti, kteří odmítnou pracovat, čelí těžkým bitím a jinému mučení. Dluhová otroctví je používána jako výkupné a zvyšuje se, když jsou pracovníci prodáni jiné operaci.

Analýza zveřejněná minulý měsíc Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu odhaduje, že „průmysl podvodů vydělává kriminálním skupinám ekvivalent miliard dolarů USA“

Thajsko je považováno za tranzitní uzel pro tyto operace, aby přemístily oběti do areálů nebo z jedné podvodní operace do druhé, podle zprávy OSN. „Státy v rámci regionu se snaží identifikovat opatření a politiky k řešení této situace,“ uvedla zpráva, „zatímco kriminální aktéři reagují tím, že hledají způsoby, jak změnit a přemístit své operace, stavějí nová centra po celé oblasti a upgradují stávající areály“.

Od roku 2016 bylo několik podvodních operací uzavřeno úřady, jen aby se objevily na nových místech. Zpráva OSN uvedla, že mezi lety 2014 a 2019 vzrostl počet kasin v Kambodži z 57 na 150

Samostatná analýza zveřejněná minulý měsíc Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu odhaduje, že „průmysl podvodů vydělává kriminálním skupinám ekvivalent miliard dolarů USA, s profity srovnatelnými s HDP některých zemí v regionu“. Zpráva tvrdí, že „konkervativní odhad“ v jedné nejmenované zemi v jihovýchodní Asii pro podvodníky činil mezi 7,5 a 12,5 miliardy dolarů – „téměř polovina HDP této země v roce 2021“.

Vláda Thajska loni identifikovala několik měst v pevninské jihovýchodní Asii v varování o ohniscích podvodních operací. Patří sem několik měst ve východním státě Shan v Myanmaru, který hraničí s Čínou na severu, Poi Pet, Sihanoukville a Svay Rieng v Kambodži a další místa, včetně Filipín. Americké sankce proti jednotlivcům řízení operací v Laosu varují před „pašováním drog, obchodováním s lidmi, praním špinavých peněz, podplácením a obchodováním s divokými zvířaty“.

Některým obětem se podařilo uniknout

V září loňského roku skupina 60 Vietnamců uprchla z kasina ve městě Bavet v provincii Svay Rieng v Kambodži. To následovalo jen několik týdnů poté, co skupina 40 Vietnamců prorazila z čínsky řízeného kasina v provincii Kandal v Kambodži a přeplavala řeku do provincie An Giang ve Vietnamu. Někteří byli údajně odplaveni proudem.Záchranné pokusy se staly častými. Zprávy naznačovaly, že Thajsko plánovalo zachránit až 3000 Thajců, kteří jsou pravděpodobně drženi v Kambodži.

Nicméně gangy také pašují lidi z mimojihovýchodní Asie, jak se operace rozšiřují

V listopadu loňského roku bylo 11 indických státních příslušníků zachráněno z Trojúhelníku zlatého čtverce. Laotští úředníci jednali na základě informací od indické ambasády poté, co byli oběti lákány na práci jako IT specialisté v Dubaji, Singapuru a Thajsku, s nabídkami dobře placených pracovních míst a předem sjednanými lety, vízy a pasy. Zpráva OSNDC uvedla, že „mezinárodní nevládní organizace identifikovaly více než 40 národností obětí obchodování v podvodných areálech v jihovýchodní Asii… cílených kvůli jejich jazykovým dovednostem (angličtina, mandarínština) a také kvůli jejich obeznámenosti s sociálními sítěmi a kryptoměnami“.

Po vojenském převratu v Myanmaru v roce 2021 se zdá, že vliv místních válečných pánů v oblasti vzrostl, a centrální autorita nemá dostatek moci k řešení zločinu. Často jsou pachatelé příslušníky ozbrojených sil, které jsou pro-vojensky orientované

Shwe Kokko, což znamená „Čínské město“ v místním dialektu, je nové město v Myawaddy na jihovýchodě státu Kayin (Karen) v Myanmaru blízko thajské hranice. V současné době je pod kontrolou Karenské hraniční stráže, spojené s armádou Myanmaru, Tatmadaw. Zatímco v oblasti Zvláštní správní zóny Kokang, ovládané hranicí stráže spojené s Tatmadaw, hraničící s čínskou provincií Jün-nan, jsou přeshraniční zločiny podporovány místním kasinovým bossem, podle zprávy Ústavu míru USA.

Bližší pohled na situaci odhaluje, že úsilí o potlačení podvodních operací v regionu se zintenzivňuje. V červnu vypnula Elektrická autorita Thajska v reakci na žádost Myanmaru elektřinu kasinu Shwe Kokko, poté co byl v Bangkoku zatčen hazardní magnát. A velká skupina čínských státních příslušníků údajně zapojených do kybernetické kriminality byla nedávno repatriována.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

info@neziskovky.org