Obnovitelné zdroje energie se staly konkurenceschopnými s fosilními palivy: výhody a pokrok v posledních desetiletích

Výroba obnovitelné energie se stává výchozí volbou pro nové kapacity v průmyslu, a to s dobrým důvodem. Od roku 2010 do roku 2020 se konkurenceschopnost solární a pobřežní větrné energie připojila k pevninské větrné energii a to s náklady stejnými jako nová kapacita spalující fosilní paliva, pokud nebyla finančně podpořena.

Nové elektrárny a zdroje energie v průmyslu byly převážně postaveny na obnovitelných zdrojích, jako jsou větrné a solární elektrárny, namísto tradičních zdrojů fosilních paliv. V tomto období se konkurenceschopnost solární a pobřežní větrné energie připojila k pevninské větrné energii, a to ve stejném rozsahu nákladů jako nová kapacita spalující fosilní paliva, pokud nebyla finančně podpořena. Kromě toho jsou výrobní náklady u obnovitelných zdrojů energie většinou nižší než u fosilních paliv, zejména pokud jde o novou kapacitu výroby elektřiny.

Náklady na výrobu obnovitelné energie jsou také mnohemnižší než u fosilních paliv, což zahrnuje náklady na novou kapacitu výroby elektřiny. To je dáno prudkým poklesem nákladů na obnovitelné zdroje, který je způsoben neustále se zlepšujícími technologiemi, úsporami z rozsahu, konkurenceschopnými dodavatelskými řetězci a zlepšujícími se zkušenostmi vývojářů. Například náklady na elektřinu z fotovoltaických panelů se mezi lety 2010 a 2020 snížily o 85 %.

V období od roku 2000 do roku 2020 se celosvětová kapacita výroby energie z obnovitelných zdrojů zvýšila téměř čtyřikrát, z 754 GW na 2 799 GW. Tyto pozitivní trendy v oblasti obnovitelné energie ukazují, že budoucnost energetiky je zelená a udržitelná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

info@neziskovky.org